Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40D6000SR) - Read description for details
AED 315
logo
Emilie
5.0
202 items live
Item Details
Brand
Samsung
Resolution
FHD-1080p
Screen size
40 in
Age
10+ years
Condition
Almost no noticeable problems or flaws
Warranty
No
Model name
UA40D6000SR
Usage
Used only a few times
Connectivity Technology
USB, Ethernet, RF, HDMI
Model Year
<2015
Mount Type
Table Mount
Posted on: 3rd May 2026
Description
Pick up in Jumeirah 3.
Brand: Samsung
Year: 2011
Plug: Type B
Model: 40 Inch LED Full HD TV (UA40D6000SR)
Display Size: 40 inch
Screen Type: LED
Resolution Standard & Pixels : Full-HD & 1920x1080
Total Width x Height x Depth: 95.5 cm x 63.8 cm x 2.55 cm
Weight (with stand): 14.2 kg
Number of Speakers: 2
Speaker Type: Down Firing and Full Range
Sound Technology: Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Surround Sound: SRS TheatreSound HD
Speaker Output RMS: 20 W